روند کنونی نرخ ارز اسمی در بازار، نشان می دهد که این نرخ در تراز با بنیان‌های اقتصاد ایران تنظیم نشده است و در نتیجه وقتی این تراز بهم می ریزد، نرخ ارز در بازار دچار نوسان می شود.

رستمی از گروه تحلیل اقتصادی یونیکا:

از دو سه هفته قبل یک روند نزولی در کاهش قیمت دلار را شاهد هستیم. با بررسی آمار قیمتها در زمان مشابه سالهای قبل در می یابیم که بزودی و طی چند ماه آینده روند صعودی قیمت را خواهیم داشت. به عنوان نمونه دو سال در سال 1394 در همین زمانها قیمت دلار 3335  تومان بود که در دی ماه همان سال بیشترین قیمت خود را با 3744 تومان تجربه کرد و در نهایت تا پایان سال به 3455 تومان رسید و حدود 300 تومان کاهش قیمت داشت، سال 95 هم به همین ترتیب در خرداد قیمت ها به مرز 3497 رسد و در دی ماه با فزایش قیمت حدود 700 تومنی با قیمت 4190 تومان معامله شد و نهایتا در پایان سال به 3825 تومان  رسید و حدود 400 تومان کاهش قیمت یافت. امسال نیز بعید به نظر نمی رسد که همین روند مجددا تکرار شود.

 

 

برای مشاهده در سایز کامل بر روی تصاویر کلیک کنید.

رستمی افزود، شرکتهای زیادی در ایران هستند که شرکای خارجی دارند و در پایان سال میلادی با فرا رسیدن روزهای ابتدایی دی باید تسویه حساب مالی نموده و مبالغی ارز را به خارج از کشور ارسال می نمایند. در نتیجه به بازار ارز فشار وارد شده و بنابراین افزایش قیمت دلار را به همراه خواهد داشت.
کارشناس مسائل اقتصادی به تشریح دیگر دلایل جهش قیمت دلار طی ماه های آینده در ایران پرداخت. طی دو هفته اخیر کشور ایران تقریبا به صورت نیمه تعطیل بود. انتخاب ریاست جمهوری و انتخاب مجدد آقای روحانی تقریبا ثبات خاصی را بر کشور حاکم نموده است. اما با اتفاقات چند روز اخیر (تنش میان اعراب، حمله تروریستی داعش در تهران و تنش های بوجود آمده میان حاکمیت و دولت در ایران) و همچنین شروع تابستان و آغاز فصل مسافرت های خارجی تابستانه شوک کوچکی به بازار وارد خواهد شد و  شاهد بی ثباتی بازار خواهیم بود.

در کنار این مسائل یکسری دلایل تکنیکی و اقتصادی مثل مباحث مربوط مسایل امنیتی بر اساس حمله تروریستی تهران مردم را بر آن خواهد داشت تا برای خرید ارز وارد بازار شوند و ممکن است در این میان مباحثی مانند افزایش تقاضا و یا ذخیره سازی دلار مطرح گردد.

رستمی در ادامه افزود، مبحث یکسان سازی نرخ ارز یکی از وعده های آقای روحانی و تیم اقتصادی ایشان بود که تا امروز عملی نشده است. قبل از برجام عدم وجود ذخایر ارزی کافی بهانه ای برای انجام نگرفتن این وعده بود و بعد از برجام نیز دولت مشکلات درآمدی متعددی داشت و نمی توانست از دلار به عنوان ابزاری کنترلی بر بازار بهره گیری نماید، با آمدن آقای ترامپ هم این نا اطمینانی بیشتر شده است. در حال حاضر با ریاست جمهوری ترامپ حتی مشخص نیست که چه بلایی برسر برجام خواهد آمد و درآمدهای دلاری و بطور کلی ارزی ایران مانند زمان آقای اوباما به داخل ایران منتقل خواهد شد یا خیر و در مجموع نااطمینانی هایی در داخل ایران ایجاد شده است.
برخی از فعالان اقتصادی معتقدند با توجه به شرایط کنونی احتمالا قیمت دلار بین 4000 تا 4500 تومان در دی ماه سال جاری یعنی سال 96 معامله خواهد شد و حدود 4000 تا 4100 تومان یک نرخ بازدهی مطلوب محسوب می شود.
از سویی با مشاهده واکنش طیف خاص اصولگرایان و بهره گیری آنها از افزایش قیمت ارز بر خلاف دوره های قبل، درمی یابیم که درصدد محکوم نمودن عملکرد دولت پس از انتخابات ریاست جمهوری هستند. البته مباحث دیگری نیز در میان است، اغلب شرکتهای بزرگ تجاری در اختیار طیف اصولگرا می باشد و همزمان رویارویی آشکار دولت و قوه قضایه که از حد قابل قبول آن خارج شده، زمینه ساز دستکاری عمدی در بازار ارز با هدف تضعیف دولت شده است.
در نهایت می توان نتیجه گرفت بازار روند رو به رشدی را تا دی ماه آینده تجربه خواهد کرد، که این افزایش قیمت چیزی در حدود 400 تا 600 تومان خواهد بود و در پایان سال به قیمت حدود 4000 تا 4100 تومان خواهد برگشت.

رستمی – 19 خرداد 96

مطالب ارائه شده صرفا پیش بینی کارشناس ما می باشد.

 

پاسخ دادن