به اذعان تمامی کارشناسان تنها رای “دیوان عالی دادگستری آمریکا” می تواند ناجی فرمان مهاجرتی ترامپ باشد.

 

دادگاه تجدیدنظر سانفرانسیسکو روز دوشنبه 12 ژوئن 2017 حکم تعلیق دستور اجرایی رئیس‌ جمهوری آمریکا برای منع ورود اتباع شش کشور مسلمان به این کشور را که توسط دادگاه فدرال هاوایی صادر شده بود، تایید کرد.

این دادگاه حکم قاضی فدرال هاوایی را تایید کرده که گفته بود که منع مهاجرتی دولت دونالد ترامپ «تبعیض علیه مسلمان» است.

بر اساس فرمان اجرایی دونالد ترامپ، سفر اتباع چند کشور از جمله ایران به آمریکا برای مدت ۹۰روز متوقف می‌شد.

همچنین ممنوعین صدور ویزای جدید برای پناهندگان 6 کشور ” ایران، سوریه، سومالی، سودان، یمن و لیبی” برای 120 روز.

قضات آمریکایی در ایالت سانفرانسیسکو استدلال می کنند که آقای ترامپ مدارک و شواهد لازم و کافی را ارائه نداده است تا ثابت کند که ممنوعیت صدور ویزا و ورود اتباع این کشورها و مهاجران به آمریکا به زیان منافع و امنیت آمریکاست.

پیش از این دونالد ترامپ تهدید کرده بود اگر دادگاه‌های تجدیدنظر فرمان اجرایی وی را مسدود کنند پرونده را به دیوان عالی دادگستری آمریکا خواهد کشید.

رئیس جمهوری آمریکا روز سه شنبه 13 ژوئن در واکنش به رأی یک دادگاه تجدیدنظر دیگر ایالات متحده برای تعلیق اجرای فرمان مهاجرتی او گفت:

” اعمال محدودیت ورود شهروندان چند کشور عمدتا مسلمان، کشور ما را امن‌تر می‌کند و این حکم در «زمان خطرناکی» صادر شده است.”

سه قاضی دادگاه تجدیدنظر ناحیه ۹ در شمال کالیفرنیا، روز دوشنبه با این استدلال که فرمان اجرایی در تناقض با قوانین فدرال مهاجرت بوده و دلایل معتبری نیز در مورد لزوم جلوگیری از ورود شهروندان این شش کشور ارائه نکرده است، به اتفاق آرا رأی به تعلیق آن دادند.

دونالد ترامپ در توئیتر نوشت، «ناحیه ۹ هم این کار را تکرار کرد و در این مقطع زمانی خطرناک از تاریخ کشورمان، علیه ممنوعیت سفر رأی داد.»

وی در ادامه دو حرف انگلیسی «اس» و «سی» را نوشت، که ظاهرا اشاره به دیوان عالی است.

 

فرمان اولیه پرزیدنت ترامپ که اواسط زمستان گذشته و اندکی پس از آغاز ریاست جمهوری او صادر شد، خواستار اعمال برخی محدودیت‌های موقت بر ورود شهروندان هفت کشور عمدتا مسلمان به آمریکا شده بود، اما با تصمیم برخی دادگاه‌های فدرال آمریکا با ناکامی مواجه شد.

نسخه دوم این فرمان نیز – که علاوه بر اعمال تغییراتی در واژگان آن، نام عراق از آن حذف شد و نام ایران همچنان در آن باقی ماند – با مخالفت برخی قضات دادگاه‌های آمریکا روبرو و در نهایت اجرای آن بار دیگر تعلیق شد و قرار است تصمیم نهایی در دیوان عالی کشور گرفته شود.

از آنجا که دادگاه تجدیدنظر ناحیه ۴ در ایالت ویرجینیا ماه گذشته میلادی رأی به تعلیق اجرای این فرمان جدید ریاست جمهوری بود و پرونده به دیوان عالی ایالات متحده ارجاع شد، رأی روز 12 ژوئن دادگاه تجدیدنظر سان فرانسیسکو تاثیر عملی در جریان این پرونده نخواهد داشت.

حال باید منتظر رای دیوان عالی ایالت متحده باشیم.

به همین منظور دونالد ترامپ در روز پنج شنبه 15 ژوئن ، دیداری را با رئیس قضات دیوان عالی انجام داد و از آنها درخواست نمود تا وقت بیشتری را به دستایاران او بدهند تا دلایل خود را به دادگاه دیوان عالی آمریکا پس از صدور حکم جدید دادگاه تجدید نظر سانفرانسیسکو ارئه دهند.

شاید این مساله تا قبل از تاریخ 22 ژوئن 2017 یعنی شروع تعطیلات تابستانه دیوان عالی ایالات متحده قابل حل نباشد. در هر صورت تنها مرجعی که می تواند فرمان مهاجرتی ترامپ را نجات دهد رای این مرجع عالی قضایی در آمریکا می باشد.

 

نگاهی به دیوان عالی ایالات متحده آمریکا

دیوان عالی آمریکا بالاترین نهاد قضایی  کشور ایالات متحده آمریکاست که ۹ عضو دارد.این است که دیوان عالی کشور یک نهاد سیاست گذار، کنترل کننده و نظارتی است که بر دیگر نهادهای آمریکا ـ که در سطح تصمیم سازی نقش دارند مثل کنگره، مجلس نمایندگان، دولت و نهادهای ایالاتی و شهرداری ها و به طور کلی همه نهادهایی که در مراجع قانون گذاری آمریکا نقش دارند و هر احکامی که آنها صادر کنند و میزان  مطابقت آنها با قانون اساسی و روح قانون اساسی امریکا ـ اعلام نظر کنند.

The justices of the U.S. Supreme Court gather for an official group portrait to include new Associate Justice Neil Gorsuch, top row, far right, Thursday. June 1, 2017, at the Supreme Court Building in Washington. Seated, from left are, Associate Justice Ruth Bader Ginsburg, Associate Justice Anthony Kennedy, Chief Justice John Roberts, Associate Justice Clarence Thomas, and Associate Justice Stephen Breyer. Standing, from left are, Associate Justice Elena Kagan, Associate Justice Samuel Alito Jr., Associate Justice Sonia Sotomayor, and Associate Justice Neil Gorsuch.

پاسخ دادن