نشریه‌ی فارین پالیسی (Foreign Policy)،  امروز دوشنبه ۹مردادماه، در گزارشی پیرامون ضعف‌های وزارت خارجه‌ی دولت ترامپ می‌نویسد که کنگره‌ی آمریکا، اکنون هدایت سیاست خارجی این کشور علیه ایران، روسیه و کره‌ی شمالی را به‌دست گرفته است.

در این گزارش آمده است: «تحریم‌های شدید و بی‌سابقه‌ای که هفته‌ی گذشته کنگره علیه ایران، روسیه و کره‌ی شمالی تصویب کرد، اعلام نارضایتی قانون‌گذاران آمریکایی در مورد غفلت دونالد ترامپ و وزارت خارجه‌ی او در تعیین یک سیاست مشخص و سخت‌گیرانه در مورد این سه کشور است. به‌عبارت دیگر، این تحریم‌ها اکنون اجرای سیاست خارجی آمریکا را از دست رئیس‌جمهوری گرفته و به دست کنگره سپرده است».

این گزارش می‌افزاید: «قانون‌گذاران آمریکا برای اجرای یک سیاست سختگیرانه‌تر نسبت‌به تهدیدات امنیتی کشور و چالش‌های مربوط به آن، متفق‌القول‌اند. بسیاری از آنها عقیده دارند که هم ترامپ و هم اوباما، در مورد ایران و برنامه‌ی موشک‌های بالستیک، پشتیبانی از تروریسم بین‌المللی و نقش خراب‌کارانه‌ی این کشور در خاورمیانه، قاطعانه عمل نکرده‌اند».

در ادامه‌ی این گزارش آمده: «با این حال، در دنیایی که تهدیدات امنیتی در هرسوی آن دیده می‌شود، این خطرناک است که ما انعطاف در سیاست خارجی را به‌طور کامل از بین ببریم و باید همواره برای دیپلماسی نیز راهی باقی بگذاریم. برخی از اعضای کنگره متوجه این امر هستند، اما پشتیبانی همه‌جانبه‌ی اکثریت آنها از تحریم‌های جدید، نشان می‌دهد که آنها سپردن سیاست در مورد روسیه را هم به  ترامپ، خطرناک می‌بینند.

اکنون کنگره با تصویب این تحریم‌ها، نوعی پیروزی نصیب خود کرده است. اما دعوای بر سر اینکه چه کسی سیاست خارجی آمریکا را اداره می‌کند، ادامه خواهد یافت».

پاسخ دادن