«سارا هاکبی سندرز» Sarah Huckabee Sanders سخنگوی کاخ سفید پنجشنبه شب اعلام کرد، «دونالد ترامپ» رئیس جمهوری این کشور، ساعت 12:45 فردا (جمعه) به وقت محلی (20:15 به وقت تهران) در خصوص ایران و برجام اعلام موضع خواهد کرد.

دولت آمریکا به‌موجب قوانین داخلی این کشور بایستی هر 90 روز یک‌بار گزارشی درباره پایبندی ایران به تعهداتش در قبال برجام تقدیم کنگره این کشور کند. ترامپ برای ارائه این گزارش تا 15 اکتبر فرصت دارد.

رسانه غربی اعلام کردند ترامپ احتمالا در این گزارش پایبندی ایران به برجام را تائید نخواهد کرد. موضوعی که با انتقاد گسترده  جامعه بین الملل از جمله طرف‌های دیگر برجام (بریتانیا، فرانسه، روسیه، چین و آلمان) و حتی بسیاری از مقامات آمریکا روبرو شده است.

اگر ترامپ اعلام کند، ایران به برجام پایبند نبوده است، کنگره 60 روز فرصت خواهد داشت تا درباره اعمال مجدد تحریم‌هایی که اجرای آنها به موجب برجام متوقف شده است تصمیم‌گیری کند.  در صورتی که کنگره به بازگشت تحریم‌ها رأی دهد، آمریکا از برجام خارج خواهد شد.

در عین حال «ترامپ» قرار است روز جمعه «راهبرد جدید آمریکا در قبال ایران» را نیز اعلام کند.

منابع خبری آمریکایی پیشتر جزئیاتی از این راهبرد تهاجمی را که توسط تیم امنیت ملی کاخ سفید طراحی شده‌ است، فاش کردند. بر اساس این راهبرد تهاجمی، دولت آمریکا با کنگره این کشور  برای افزایش فشارها علیه جمهوری اسلامی ایران از جمله سپاه پاسداران انقلاب اسلامی همکاری خواهد کرد.

سپاه پاسداران نقشی اساسی در مبارزه با تروریست های مورد حمایت آمریکا در سوریه  و عراق دارد. سپاه پاسداران انقلاب اسلامی برای مبارزه با گروه‌های تکفیری- تروریستی در عراق و سوریه به درخواست رسمی این کشورها، کمک مستشاری به آن ها ارائه می‌کند.

بحران در سوریه از سال  2011  و در عراق  از سال 2014  با تهاجم گسترده تروریست های مورد حمایت آمریکا برای تغییر معادلات منطقه به نفع رژیم صهیونیستی آغاز شده است. نیروهای سوری و عراقی به کمک نیروهای محور مقاومت در ماه های اخیر توانسته اند ضربات سختی به تروریست ها وارد کنند.

پاسخ دادن